Serwis rozrywkowo-satyryczny

e-mail

Jakie zdjęcia są najlepsze do wykonania karykatury?


Podstawą namalowania (narysowania) karykatury są zdjęcia, które prześlesz e-mailem. Pamiętaj, że karykaturzysta wykonując karykaturę opiera się jedynie na tym co widzi - na zdjęciach, które mu prześlesz. Im lepsze zdjęcia wyślesz - tym lepsza, bardziej podobna do rzeczywistej osoby, będzie karykatura.

NIE
Wielkie zdjęcie, malutka postać, którą ledwo widać. Twarz niewidoczna, a co dopiero rysy twarzy?...

NIE
Wśród tłumu twarz osoby, którą trzeba narysować. No, chyba że zdjęcie jest wielkiej rozdzielczości i po wykadrowaniu zbędnych fragmentów twarz będzie naprawdę widoczna.

NIE
Część twarzy zasłonięta przez inne osoby. No, chyba że jest to jedno z kilku zdjęć, które nam wysyłasz.

NIE
Część twarzy zasłonięta przez czapkę, dłoń. Nie widać oczu, włosów, podbródka...

NIE
Twarz smutna. Z takiej twarzy na 90 procent nie da się narysować twarzy uśmiechniętej, sympatycznej.

NIE
Twarz z uchwyconym na zdjęciu grymasem, dziwną miną, zupełnie inna twarz którą ta osoba ma na co dzień. Karykatura zrobiona z takiego zdjęcia na 95 procent nie spodoba się tej osobie.
NIE
Twarz uchwycona na zdjęciu z góry, od tyłu (widać głównie włosy). Z takiego zdjęcia nie narysuje się twarzy "z przodu"!

TAK / NIE
TAK - Jeśli zdjęcie jest dużej rozdzielczości, bo wykasowaniu reszty sylwetki zostanie twarz z widocznymi rysami twarzy (kilkaset pixeli wysokości).
NIE - jeśli zdjęcie jest małe, wiec po wykasowaniu z pliku tułowia, to co zostanie czyli twarz będzie malutka, jej rysy prawie niewidoczne.

TAK
Twarz mniej więcej z przodu, uśmiechnięta, jakieś 800-1000 pixeli wysokości.

Jeśli po obejrzeniu powyższych przykładów masz wątpliwości i znasz cenę usługi - wyślij zdjęcia które masz. Obejrzymy je i ocenimy czy się nadają. Jeśli nie - będziemy musieli odmówić wykonania...

Szczegóły techniczne
Zdjęcia winny być wyraźne i w dosyć dużej rozdzielczości / wielkości. Maleństwa ściągnięte z typowych stron internetowych odpadają - mają mało szczegółów.  Ale nie znaczy to, że muszą to być wielkie pliki objętości kilku megabajtów. Wystarczające są pliki JPG, rozdzielczości 72 dpi i np. 800-1200 pix podstawy, na którym spora część zdjęcia zajmuje twarz.

Jeśli znasz programy graficzne, zbędne fragmenty zdjęcia wykasuj - zostaw samą twarz (chyba że chcesz, aby osoba na karykaturze miała podobny ubiór jak na zdjęciu albo na zdjęciu jest coś, co ma być narysowane na karykaturze). 

Jakie wybrać zdjęcia?
Czasami wystarczy jedno zdjęcie, ale lepiej aby było ich kilka (trzy do pięciu). Postaraj się, aby zdjęcia były aktualne, a nie wykonane przed laty. Wybieraj zdjęcia, na których dana osoba jest do siebie jak najbardziej podobna. Unikaj zdjęć z dziwnymi minami (nienaturalnie wykrzywiona twarz), z zasłoniętą czymś częścią twarzy. 

Co z uśmiechem?
Idealnie, jeśli na zdjęciu osoba jest nieco  uśmiechnięta lub śmieje się. Ze zdjęcia, na którym twarz jest smutna, zamyślona, często trudno jest namalować twarz uśmiechniętą. Nie wnikając w szczegóły anatomii twarzy - sztuczne domalowanie uśmiechu może spowodować, że osoba na karykaturze będzie mniej podobna niż osoba na zdjęciu - a przecież najważniejsze w karykaturze jest oddanie podobieństwa! 

Czego jeszcze unikać?
Jest oczywiste, że wysłanie zdjęcia blondynki z włosami upiętymi w kok, w okularach przeciwsłonecznych, wielkim  kapeluszu oraz informacja: "Teraz jestem brunetką, noszę rozpuszczone włosy, na co dzień nie noszę okularów, kapelusza i na karykaturze muszę być do siebie bardzo podobna" - jest nieporozumieniem :-) 

A jeśli masz kiepskie zdjęcia?
Czasem pomysł wykonania karykatury jako prezent jest decyzją spontaniczną. Podjąłeś decyzję, jednak nie masz zdjęć, albo zdjęcia które masz są nieaktualne. Z oczywistych względów (to ma być niespodzianka) raczej nie zgłosisz się do kogoś, mówiąc: "Pożycz mi kilka swoich zdjęć". Pomyśl - kto ze znajomych, rodziny może mieć zdjęcia tej osoby? Poproś ich o przesłanie tych zdjęć e-mailem.

W ostateczności
Jeśli otrzymasz od nas informację, że jakość zdjęć jest nieodpowiednia i nie masz szansy na załatwienie innych zdjęć, ale karykaturę musisz mieć - na Twoją odpowiedzialność możemy wykonać karykaturę. Zrobimy wszystko co możliwe, aby wyszła jak najlepiej. Ale pamiętaj - cudów nie ma. Prawdopodobnie efekt nie będzie taki, jak karykatura z dobrej jakości zdjęć. Po co męczyć karykaturzystę i swoją "kieszeń"?

Pamiętaj
Nie wysyłaj zdjęć starych, ale jak najbardziej aktualne. Naprawdę lepiej jest otrzymać karykaturę, która będzie podobna do osoby wyglądającej tak jak obecnie, a nie wyglądającej tak, jak np. 20 lat temu. To nic, że kiedyś "model" wyglądał piękniej i młodziej niż obecnie. Przecież chodzi o uchwycenia podobieństwa do osoby, a nie przypomnienie jej, wyglądała kiedyś - czyli wykonanie karykatury nieaktualnej.

Nie wysyłaj e-mailem ogromnych zdjęć, zatykając naszą skrzynkę pocztową, jeśli jeszcze nie znasz ceny czyli nie jesteś zdecydowany na złożenia zamówienia.


Powrót do strony głównej

 


*humor dowcipy *śmieszne filmy *dowcipy *gry online *rysunek satyryczny *karykatury *dowcipy *rysunki *satyryk *satyrycy, satyra *satyra, dowcipy polityczne *partia *humor erotyczny *katalog stron *rysownik *vtipy *funny jokes *sennik online *satyrycy *teksty satyryczne *sobowtóry *prima aprilis *śmiech *pochodzenie imion *dobry humor