Serwis rozrywkowo-satyryczny

e-mail

Ciekawostki ze świata o karykaturach

Protest Iranu w sprawie karykatury
Szwedzkie MSZ potwierdziło, że Iran oficjalnie zaprotestował przeciwko karykaturze, opublikowanej w szwedzkiej gazecie "Nerikes Allehanda". Lokalna szwedzka gazeta "Nerikes Allehanda" 19 sierpnia 2007 opublikowała głowę proroka Mahometa na ciele psa. W ślad za tą publikacją, 27 sierpnia charge d'affaires szwedzkiej ambasady w Teheranie Gunilla von Bahr została wezwana do irańskiego MSZ. Strona irańska stwierdziła, że rysunki autorstwa Larsa Vilksa obrażają Mahometa. Według rzecznika MSZ w Sztokholmie, Claes Jernaeus'a, Szwecja nie widzi powodu, by komentować tę sprawę i nie zamierza ograniczać wolności mediów. Przypominamy, że w zeszłym roku w kilku krajach muzułmańskich miały miejsce gwałtowne protesty, po publikacji karykatur Mahometa w europejskiej prasie. Pierwszą gazetą, która je opublikowała, była duńska "Jyllands- Posten".

Skazany za kościotrupa
Włoski karykaturzysta Giorgio Forattini został skazany przez sąd za narysowanie prokuratora jako kościotrupa z rewolwerem. Znany włoski karykaturzysta Giorgio Forattini ma zapłacić grzywnę w wysokości 25 tysięcy euro jako zadośćuczynienie za obrazę prokuratora Giancarlo Casellego - ten wyrok sądu niższej instancji został podtrzymany przez Sąd Najwyższy.

Rysunkowe pocztówki
Jak co roku rysownicy z całego świata wysyłają sobie wzajemnie wesołe pocztówki z własnymi rysunkami humorystycznymi, związane z Mikołajem i świętami Bożego Narodzenia. Ta tradycja jest chyba tak długa jak istnienie internetu. Z roku na rok przybywa rysowników i karykaturzystów, którzy korzystając z okazji, składają sobie wzajemnie życzenia wysyłane pocztą elektroniczną. Są to oczywiście wesołe rysunki.

Karykatura Jezusa i skandal w Malezji
Jak poinformowała malezyjska agencja informacyjna Bernama, rząd Malezji na miesiąc zawiesił wydawanie dziennika "Makkal Osai". Ta tamilskojęzyczna gazeta, w numerze z 21 sierpnia 2007 na pierwszej stronie wydrukowała karykaturę, przedstawiającą Jezusa trzymającego puszkę piwa i papierosa, z podpisem: "Na tych, co żałują swych błędów, czeka niebo".

Zabić karykaturzystę
Al Kaida przeznaczyła 100 tys. dolarów za głowę Larsa Vilksa, szwedzkiego karykaturzysty i rysownika, który narysował karykaturę proroka Mahometa. Komunikat wygłoszony przez Abu Omara a Bagdadi, przedstawiciela terrorystycznej organizacji Al Kaida w Iraku, brzmi złowieszczo. 100 tys. dolarów nagrody ma otrzymać ten, kto zabije Larsa Vilksa. Na 50 tys. dolarów nagrody wyceniono życie Ulfa Johanssona - redaktora naczelnego szwedzkiej gazety "Nerikes Allehanda", która opublikowała karykaturę proroka Mahometa. Publikacja wywoła oburzenie w świecie islamskim.

Twoje rysunki ożyją
Już wkrótce każda dowolna postać, narysowana przez ciebie, dzięki najnowszej technologii stanie się bohaterem twojej gry komputerowej. Jak podał internetowy serwis The Wall Street Journal, firma Sony kończy prace nad wprowadzeniem nowej technologii. Wystarczy na kartce papieru narysować dowolną postać i wprowadzić jej obraz do PlayStation Eye. Postać zostanie cyfrowo przetworzona i po chwili stanie się bohaterem gry komputerowej, w którą zagrasz. Nowa technologia jest przeznaczona dla każdego, kto umie trzymając ołówek w ręce, ale z pewnością sprawi wiele radości rysownikom. Bo wystarczy nawet jeden szybki rysunek, aby stworzyć własnego bohatera gry komputerowej

Satyra w stanie wojennym
Książka "Śmiech na trudne czasy" to interesująca pozycja liczy blisko 650 stron, wypełnionych po brzegi rysunkami satyrycznymi i karykaturami, powstałymi w stanie wojennym i zaraz po nim. Książka wyjątkowa, gdyż rysunki te nie były wcześniej publikowane, jeśli nie liczyć publikacji większości z nich w podziemnej prasie i wydawnictwach, ukazujących się w stanie wojennym. Autor przygotował interesujący wstęp oraz rys historyczny, ze szczególnym uwzględnieniem satyry rysunkowej stanu wojennego.

Festiwal rysunku w Tourcoing
W grudniu 2007 w Tourcoing (Francja) odbyła się szósta edycja festiwalu rysunku prasowego, komiksu i karykatury, z udziałem ponad 20 rysowników nie tylko z Francji. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie 49+ (w tylu krajach świata francuski jest urzędowym językiem), skupiające miłośników komiksu i wesołych rysunków. W roku 2007 oprócz rysowników francuskich byli rysownicy z Belgii, Wielkiej Brytanii, Libanu ora specjalny gość z Polski - szef karykatury.com Szczepan Sadurski. Kanwą, magnesem festiwalu nie jest, tak jak podczas podobnych festiwali, wystawa rysunku satyrycznego, choć oczywiście nieduża ekspozycja rysunków była. To oprócz bezpośrednich spotkań rysowników także możliwość spotkania przez publiczność znanych rysowników oraz kupienia ich autorskich książeczek oraz pocztówek. To także możliwość bezpłatnego wykonania własnej karykatury u wybranego przez siebie karykaturzysty. Festiwal budzi żywe zainteresowanie nie tylko miłośników wesołych rysunków i komiksu, ale i miejscowych mediów, głównie prasy. Organizacja festiwalu jest sprawna, posiłki smaczne, a atmosfera tworzona głównie przez rysowników - znakomita. Bo rysownicy, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku, mają ogromne poczucie humoru i świetnie bawią się w swoim towarzystwie, wszędzie wynajdując powody do żartów.

e-GAG - rysunkowe wiadomości
Lada dzień ukaże się 250. wydanie e-GAG'a czyli interesującego newslettera dla rysowników i karykaturzystów w języku czeskim, redagowanego przez Ivana Hanouska z Pragi. Aż trudno uwierzyć, że tak obszerny newsletter, co tydzień wysyłany (bezpłatnie) internetem dla czeskich (i nie tylko) rysowników satyrycznych i karykaturzystów, tworzy właściwie jedna osoba: Ivan Hanousek. Są tu najnowsze informacje ze świata czeskich karykaturzystów (wystawy, publikacje, imprezy). Jest obszerny dział poświęcony rysownikom zagranicznym i temu, co u nich aktualnie słychać. Jest dział poświęcony komiksowi, są ciekawe artykuły, recenzje książek z rysunkami satyrycznymi, ilustrowane zdjęciami sprawozdania z rysunkowych imprez, wreszcie chyba wszystkie aktualne konkursy rysunkowe na świecie. Oczywiście jest sporo rysunków różnych autorów. Reasumując: jest chyba wszystko, czym żyje świat rysunku satyrycznego.

Cartoonia - strona dla rysowników
Cartoonia.net to interesujący serwis dla rysowników, karykaturzystów i miłośników rysunku satyrycznego, głównie dla osób posługujących się językiem rosyjskim. Są informacje o konkursach rysunku satyrycznego, newsy z rysunkowej branży, działa forum, jest też sporo rysunków, m.in. adeptów rysunku satyrycznego. Jest także, stale uzupełniana, Wielka Encyklopedia Karykatury oraz linki do interesujących stron związanych z rysunkiem satyrycznym.

Karykatury antywojenne w Bydgoszczy
Plon międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego w Kragujevac (Serbia) można obejrzeć na wystawie rysunku satyrycznego w Bydgoszczy. Ponad 60 rysunków, nadesłanych na Międzynarodowy Przegląd Karykatury Antywojennej w Kragujevac, można obecnie oglądać w Bydgoszczy, w Galerii nad Brdą. Są tu prace rysowników z Rumunii, Brazylii, Rosji, a także z Polski. Międzynarodowy Przegląd Karykatury Antywojennej jest organizowany w Kragujevacu co dwa lata.

Zmarł twórca psa Scooby-Doo
Zmarł 81-letni rysownik Iwao Takamoto, który stworzył m.in. postać psa Scooby Doo, jednego z najsłynniejszych psów na świecie. Nie tylko Scooby-Doo i jego przyjaciele wyszli spod jego ołówka. Stworzył rysunkowe postaci: Kopciuszka, Piotrusia Pana, paskudną Cruellę DeMon ze "101 Dalmatyńczyków" i wiele innych. Jak to się stało, że Iwao Takamoto zainteresował się rysowaniem? W czasie II wojny światowej siedział w więzieniu, w jednej celi z rysownikami z Japonii i USA. To oni pokazali mi jak rysować i zainteresowali rysunkiem.

Wszystkie teksty z serwisu Newsy.Sadurski.com

Zobacz też: ciekawostki polskie


Powrót do strony głównej

Nasze oferty:

Rysowanie karykatur ze zdjęć

Rysowanie na żywo
- dojazd karykaturzysty (lub grupy karykaturzystów) na imprezę w dowolne miejsce Polski. 

Humorystyczne rysunki sytuacyjne nie wymagające podobieństwa postaci - na potrzeby reklamy, poligrafii... Także inne zlecenia plastyczne.

Spotkanie autorskie z rysownikiem prasowym.

Organizacja wystawy rysunku satyrycznego.

Rubryka z humorem w Twojej gazecie

Rysunki.pl

 
 

Obsługujemy całą Polskę! karykaturzysta Warszawa * karykaturzysta Poznań * karykaturzysta Kraków * karykaturzysta Łódź * karykaturzysta Gdańsk * karykaturzysta Wrocław * karykaturzysta Szczecin * karykaturzysta Katowice * karykaturzysta Lublin * karykaturzysta Olsztyn * karykaturzysta Białystok * karykaturzysta Opole * karykaturzysta Rzeszów * karykaturzysta Kielce * karykaturzysta Bydgoszcz


*humor dowcipy *śmieszne filmy *dowcipy *gry online *rysunek satyryczny *karykatury *dowcipy *rysunki *satyryk *satyrycy, satyra *satyra, dowcipy polityczne *partia *humor erotyczny *katalog stron *rysownik *vtipy *funny jokes *sennik online *satyrycy *teksty satyryczne *sobowtóry *prima aprilis *śmiech *pochodzenie imion *dobry humor